روف گاردن و فواید آن

روف گاردن

روف گاردن پدیده ی تازه و جدیدی نیست. این شیوه ی ساخت بام در بسیاری از کشورها برای سالهای طولانی و بالغ بر صدها سال وجود داشته است، در اقلیم سرد ایسلند و اسکاندیناوی از دیرباز بام هایی با پوشش چمنی استفاده می شد تا به نگهداری گرمای ساختمان کمک می کند، درحالی که در کشورهایی نظیر تانزانیا این پوشش، ساختمانها را خنک نگه می داشت. نمونه های کانادایی از نخستین بامهای سبز که به وسیله ی وایکینگ ها به این کشور آورده شد و بعدها مهاجران فرانسوی در استان های نیوفوندلند و نوا اسکاتیا آن را به کار گرفتند و طی ۱۰۰ سال گذشته، نوع و میزان روف گاردن نوین و روف گاردن  پیشرفته و روف گاردن مدرن به تدریج افزایش یافته است و کشورهایی چون آلمان به عنوان خاستگاه این فناوری و نیز کشورهای ژاپن، کانادا و آمریکا از روف گاردن استفاده کرده اند.

روف گاردنبیشترین علاقه مندی و توجه به ساخت روف گاردن در کشور آلمان دیده می شود که با استفاده از مواد بازیافتی روف گاردنها را توسعه میدهند. روف گاردن یکی از شیوه های رایج برای بهره برداری بوم شناختی برای استفاده از آب باران یا انرژی خورشید است. پساب های مازاد به داخل مخزن هایی هدایت می شود تا برای آبیاری کشت های سبز بام استفاده شود .

در حال حاضر بامهای سبز در کشورهای اروپایی به جزئی معمول و تا حدی ضروری ساختمانها تبدیل شده است و در کشورهای آسیای شرقی و آمریکای شمالی هم به پدیده ای جدید و در حال رشد تبدیل شده اند.

روف گاردن مدرن

امروزه روف گاردن ها با اهداف متفاوتی ساخته می شوند. به عنوان نمونه بام سبز مرکز علوم کالیفرنیا که یکی از مشهورترین و مدرن ترین بامهای سبز دنیاست با هدف کمک به ارتقاء سطح بهره وری انرژی، کاهش میزان تولید کربن و حفاظت از منابع طبیعی ساخته شده است. بام سبز اسکله پرويدانس نیز یکی از مشهورترین بامهای سبز ساخته شده در دنیاست .

 جهت مشاوره و کسب اطلاعت بیشتر

با شماره ۰۹۱۲۲۷۹۳۷۵۶   تماس بگیرید

فواید بهداشتی و درمانی روف گاردن

 دیدن پوشش گیاهی برای انسان، فواید بهداشتی بسیاری دارد. مطالعات روان شناختی نشان می دهد که مناظر طبیعی توجه بیننده را جلب می کند، آگاهی شخص نسبت به خودش را منحرف می کند، افکار آزاردهنده را از او دور می سازد و حالتی شبیه به آرام سازی تن یا مدیتیشن برای او ایجاد می کند.

 افرادی که در شهرهای بزرگ و در تراكمهای بالا زندگی می کنند در صورتی که یک باغ کوچک در تراس خود داشته باشند کمتر در معرض بیماری قرار می گیرند . این موضوع تا حدی به سبب اکسیژن بیشتر، تصفیه بهتر هوا و کنترل رطوبت به وسیله ی گیاهان حاصل می شود. انواع صداها، بوها، رنگ ها و جنبش تولیدشده به وسیله ی گیاهان هرچند قابل اندازه گیری نیست، اما به میزان قابل توجهی به سلامتی انسان می افزاید که به نوبه خود سبب صرفه جویی در هزینه های بهداشتی و درمانی جامعه می شود.

روف گاردن رویائی

 فواید روف گاردن

خانه و مسکن از مهم ترین ساخته های بشر و برطرف کننده ی نیاز او به زندگی در روی زمین بوده است. اگر در شهرها، افزون بر نیاز مسکن، به نیازهای دیگر شهروندان توجه شود؛ نیاز به نور خورشید، هوای پاکیزه و سلامت جسم و روان، بسیاری از مشکلات زندگی شهری و دور بودن از طبیعت برطرف می شود. گیاهان نقشی اساسی در تصفیه هوا و حفظ منابع زیستی دارند. افزون بر این، سبزینه ها نقش انکارناپذیری در آرامش بخشی به انسان و ارضای حس زیبایی شناسانه او دارند.

روف گاردن مزایا و فایده های بسیاری دارند، این فایده ها به سه گروه فایده های زیبایی شناختی، محیطی و اقتصادی تقسیم می شوند. این مزایا در مقیاس های متفاوتی ظهور می کنند، برخی از آنها تنها در صورتی آشکار می شوند که تعداد زیادی از پشت بام های یک شهر به روف گاردن تبدیل شوند و این مزایا تنها در مقیاس یک محله ی بزرگتر یا در سطح یک شهر آشکار خواهند شد. برخی دیگر از آنها به طور مستقیم در یک ساختمان خود را نشان خواهند داد.

روف گاردن تهران

فواید و مزایایی که در ادامه مقالات مورد بررسی قرار خواهند گرفت، از منظری دیگر به مزایای خصوصی و عمومی قابل تقسیم بندی است.

اگه از این مقاله خوشتون اومده لطفا با دیگران به اشتراک بزارید و میتونید نمونه کارهای طراحی مارو در اینجا مشاهده کنید و  گروه دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی مارون رو به دوستانتون معرفی کنید .

نوشته روف گاردن و فواید آن اولین بار در دکوراسیون و طراحی داخلی مارون پدیدار شد.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *