خصوصیات سبک مینیمالیسم را بهتر بشناسید

سبک مینیمال ، خیلی لوکس، تجملاتی و متداول نیست اما در بسیاری از رشته ها و زمینه های مختلف دکوراسیون نفوذ کرده است، ساده گرایی یا مینیمالیسم یک مکتب  هنری  می باشد که اساس آثار و بیان آن بر پایه سادگی، روش های ساده وخالی از پیچیدگی معمول فلسفی و یا شبه فلسفی می باشد. سادگی موضوعات و بیان آنها به فرم خاص مثل اشکال هندسی مشخصه ی این سبک است.

سبک مینیمال در معماری

در این سبک تمام عناصر اضافی و نا مرتبط با عملکرد و موضوع سبک مینیمالیسم در طراحی  حذف می گردند. کسرگرایی تا آنجایی پیش می رود که کسر بیش از آن، موجب بهبود کیفی فضا نشود.  يك بوفه پر از اسباب و اثاثيه را  در نظر بگیرید كه هر چند وقت يك‌بار بايد تك‌تك وسايل را تمیز و مرتب كنيد.‌

 هرقدر  تعداد وسايل بيشتر داشته باشيد بايد وقت بيشتري را صرف تميز كردن خانه كنيد. حالا خانه سفيدي را تصور كنيد با مبلمان كم؛ مسلما تميز كردن اين خانه راحت‌تر است و تميزي خانه جلوه بيشتري دارد.  به عبارتی از ساده ترین و کم ترین عناصر  و اشکال برای ایجاد بیشترین تاثیر در طراحی استفاده می شود. سبک مینیمالیسم در نقاشی،گرافیک، مجسمه سازی، مبلمان و طراحی داخلی مطرح بوده است.

سبک مینیمال در معماری  در خانه ای  که سبک مینیمال در آن بکار برده شده است  تنها چند وسيله اساسي مانند نيمكت،  تعداد کمی مبل راحتي، يك آباژور و ميز تلويزيون و در اتاق خواب هم تنها يك ميز و تختخواب وجود دارد.  در چيدمان اين سبك هيچ وسيله اضافه‌اي روي ميز يا روي طبقه‌هاي بوفه قرارنباید قرار دهید. درواقع در این سبک همه سطوح به‌شدت خلوت هستند. هر چيز اضافي را از روي ميز‌ باید برداشت حتي لازم نيست كه روي ميز پارچه‌اي بيندازيد.

 اگر فكر مي‌كنيد ميزتان به يك وسيله تزیيني نياز دارد، آن را با يك گلدان ساده تزيين كنيد. در طرح های معمارانی همچون آی ام پی، تاداو آندو، آلوارو سیزا و جان پاسون و در کارهای شرکت هرزوگ و دی مورن، نمونه هایی هنرمندانه از ساختمان های سبک مینیمالیسم  را می توانید ببینید. طراحی هنرمندانه  کامران دیبا برای نمازخانه پارک لاله تهران، نمونه بسیار خوبی از سبک مینیمالیسم در ایران است.

سبک مینیمال در معماری

ویژگی های این سبک مینیمال در معماری را می توان موارد زیر عنوان کرد:

بکارگیری نور طبیعی در دکوراسیون

 وجود حفره در فضا از خصوصیات طراحی  مینیمال می باشد.

  حذف همه  عناصری که در طراحی  ضروری نیستند

بکارگیری سطوح صاف و صیقل خورده در ساختمان

استفاده از مصالح  طبیعی و فناوری مدرن در دکوراسیون

 ساخت فضاهای نگهداری مخفی در ساختمان

 ایجاد فضاهای بزرگ و باز  در طراحی ساختمان با کمترین تعداد مبلمان و دکور ( فقط ضروریات در طراحی آورده می شوند(

در  این سبک بیشر فلز و شیشه بعنوان مصالح اصلی  ساختمان به کار می رود.

فواید کاربرد سبک مینیمال در طراحی داخلی ساختمان:

 ایجاد حداکثر سادگی درسبک مینیمالیسم: آثار هنرمندان مینیمالیست گاه کاملاً تصادفی پدید می آمد و گاه زاده شکل های هندسی ساده و مکرر است .هنرمند یا طراح در این سبک کوچکترین تلاشی برای استفاده از جزئیات به منظور آرایش فضا نمی کند و بر سادگی و صراحت فضا صحه می گذارد. سادگی باعث تمرکز حواس و کاهش استرس می شود. در این سبک باتوجه به کاربرد کمتر از مبلمان و وسایل دکوری احساس آرامش بیشتری در فضای داخلی  سبک مینیمال ایجاد می شود.

استفاده از اشکال هندسی ساده و زوایای ۹۰ درجه: نظم و ترتیب در فضا و بین اجسام از ارکان اساسی سبک مینیمالیسم می باشد. بدین ترتیب با استفاده از فرم های ساده و بنیادی و خط های صاف و ظریف یک فضای ساده، صریح، آرامش بخش و به دور از شلوغی و پیچیدگی ایجاد می شود. هدف طراح در این سبک استمرار اثر در بعد زمانی است. در فضای مینیمال، تمامی المان ها در نهایت سادگی قرار می گیرند و اشیاء تزئینی ارزش خود را از دست داده و به تعداد کم و محدود استفاده می شوند.  معمولا در این سبک مبلمان ارتفاع کمی دارند . و جهت دیزاین اتاق از تابلوهای کم و جذاب استفاده می شود.

استفاده از رنگ های خنک، و نورپردازی سفید یا آبی: انتخاب رنگ در طراحی داخلی به سبک مینیمال از مواردی است که باید به دقت مورد توجه قرار بگیرد. مناسب ترین رنگ برای این سبک، رنگ سفید است که به عنوان رنگ بنیادی می تواند پیوستگی را بین دیوار، کف و مبلمان ایجاد کند و به فضا سادگی و آرامش ببخشد.

زمانی که صحبت از  این سبک در طراحی داخلی خانه  می شود، سفید در برابر سفید یکی از بهترین ترکیب ها برای دکوراسیون داخلی می باشد.  بهتر است برای جلوگیری از پرش ذهن و عدم ایجاد آشفتگی، از یک تم رنگی خنثی استفاده کرد و در نهایت برای ایجاد کنتراست و بخشیدن حس سرزندگی به فضا، از یک رنگ تند و زنده در مقیاس کوچک یک گلدان یا یک قاب عکس، بهره برد تا چشم به حرکت وادار شود و پالت رنگی فضا نیز منسجم بماند.

سبک مینیمال در معمارینور  پردازی نقش مهمي در طراحي  مینیمال دارد.  می توانید پرده‌هاي توري بکار ببرید تا خانه‌تان  از نور كافي رخوردار باشد. پرده بدون طرح يا يك كركره چوبي ساده همگزینه های مناسبی برای سبک مینیمال می باشند. اگر در خانه‌اي زندگي مي‌كنيد كه دورتادورش محفوظ است، حتي مي‌توانيد به پنجره‌هاي بدون پرده هماستفاده کنید. اگر دوست دارید از فرش در کف خانه استفاده کنید طرح های ساده بهترین گزینه برای این سبک می باشند. 

 

نوشته خصوصیات سبک مینیمالیسم را بهتر بشناسید اولین بار در دکوراسیون و طراحی داخلی مارون پدیدار شد.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *