صفحات روی کابینت؛ بررسی سنگ کورین و بقیه صفحات کابینت

صفحات روی کابینت، یکی از بخش های مهم کابینت است. این صفحات انواع مختلفی داره که هر کدوم از اون ها ویژگی های خاص خودشون رو دارند. در این مطلب میخواهیم در مورد صفحات روی کابینت و انواع اون ها مثل صفحه کورین، صفحه 3 سانتی و 5 سانتی و همچنین در مورد سنگ های طبیعی که در ساخت صفحه کابینت استفاده میشن صحبت کنیم.

صفحه روی کابینت چیست و چه انواعی داره؟!

صفحات کابینت بعد از ساخت یونیت کابینت، روی یونیت زمینی قرار میگیرن. این صفحات انواع متفاوتی دارند که میتوانند به عنوان صفحه یا میز کار استفاده بشن. صفحات کابینت میتوانند به صورت یک لب و یا دو لب باشند. صفحات یک لب صفحاتی هستند که فقط یک طرف اون ها قوس داده میشه. این صفحات برای کابینت های زمینی در حالت عادی استفاده میشه. صفحات دولب صفحاتی هستند که دو طرف اون ها قوس داده شده است. صفحات دو لب برای جاهایی که از دو طرف دید دارند استفاده میشه مثل اپن ها و غیره.

صفحه کابینت کورین و سنگ طبیعی

 

 

همون طور که گفتیم، صفحات کابینت انواع مختلفی دارند که هر نوع از این صفحات، ضخامت های مختلف و قیمت های متفاوتی دارند. انواع صفحات کابینت عبارتند از:

  • صفحه کابینت پی وی سی
  • صفحه کابینت 3 سانت
  • صفحه کابینت 5 سانت
  • صفحه کابینت کورین یا سنگ مصنوعی
  • صفحه کابینت سنگ طبیعی

جالبه بدونین قیمت کابینتتون تا حدود زیادی تابع نوع صفحه ای است که برای کابینت استفاده می‌کنین. انواع مختلف صفحات قیمت های متفاوتی دارند. کورین گران ترین صفحه است و صفحات PVC و 3 سانتی ارزان ترین صفحه به حساب میان.

صفحه کابینت کورین و سنگ

صفحه کابینت PVC

در قدیم از صفحات رویی پی وی سی که عمدتاً سفید رنگ بود استفاده میشد. این صفحات در برابر حرارت زیاد حساس بود و می‌سوخت یا اینکه تغییر شکل میداد. اگر برروی این صفحات جسم داغ بگذارید لایه ی رویی اون از بین رفته و چهره ای نامناسب به خود میگیره. همچنین صفحات پی وی سی در برابر اجسام تیز آسیب پذیر بود. صفحات پی وی سی مقاومت بالایی در برابر ضربه و اجسام سنگین ندارند.

صفحه کابینت 3 سانت

در 15 سال گذشته استفاده از صفحات 3 سانت روبه گسترش بوده است. برای ساخت صفحه 3 سانت، ابتدا ام دی اف رو دوبل میکنند. یعنی 2 ام دی اف یا ضخامت 16 میلی‌متر رو برروی یکدیگر میچسبانند و لبه های اون رو گرد میکنند. سپس این ام دی اف رو با یک روکش ملامینه نازک و سخت میپوشانند. این صفحه 32 میلیمتری که اصطلاحاً صفحه 3 سانت نامیده میشه رو به عنوان صفحه کابینت و صفحه کار برروی کابینت ام دی اف نصب میکنند.

صفحات کابینت 3 سانت و 5 سانت

صفحه کابینت 5 سانت

صفحات با ضخامت 5 سانت، نسل بعدی صفحات 3 سانت هستند. این صفحه های کابینت شامل 3 ورق 16 میلیمتری ام دی اف هستند که برروی هم قرار گرفته اند. سپس مشابه با صفحات 3 سانت، برروی این 3 لایه ام دی اف، روکش ملامینه سخت کشیده می‌شود. البته صفحات ام دی اف وقتی برروی هم قرار میگیرند، دارای ضخامتی به اندازه 48 میلیمتر میشوند که اصطلاحاً به اون ها صفحات 5 سانت میگویند.

صفحه کابینت 5 سانت

مقایسه صفحه 3 سانت و  5 سانت

صفحات 5 سانت به دلیل ضخامت بیشتری که دارند، مقاومت بالاتری نسبت به ضربه دارند. همچنین ضخامت بیشتر اون ها باعث میشه که این صفحات زیباتر از صفحات 3 سانت باشند.

صفحات 3 سانت و 5 سانت به دلیل اینکه مغزی از جنس ام دی اف دارند، به شدت در برابر رطوبت آسیب پذیرند. اگر ملامینه آسیب ببینه یا از جاهای برش خورده، رطوبت به مغز صفحه برسه، صفحه کابینت به شدت آسیب میبینه. البته این صفحات در برابر ضربه و اجسام تیز مقاومت مناسبی دارند. در برابر گرما و اجسام داغ کاملاً مقاوم است و اگر جسم با حرارت بالا روی آن قرار دهید، ملامینه نمیسوزد.

قیمت صفحه 3 سانتی روی قیمت کابینت است. یعنی زمانی که قیمت یک کابینت استاندارد به شما داده میشه، با احتساب یک صفحه 3سانتی است. اگر به صفحه 5 سانتی متری تبدیل بشه، برای هر متر طول، مقداری به قیمت کابینت اضافه میشه. این مقدار در واقع همون اختلاف قیمت این دو صفحه است.

صفحه کورین کابینت

صفحه کابینت کورین یا سنگ مصنوعی

صفحه کورین که به اون سنگ کورین هم گفته میشه، سنگ های مصنوعی است که از حدود 10 الی 12سال گذشته با برند هایی کره ای وارد بازار کابینت سازی کشور شد. از همان موقع به دلیل افزایش زیبایی کابینت ها و عایق بودن این سنگ ها در برابر رطوبت، استفاده از صفحات کورین یا همان سنگ مصنوعی رایج شد.

سنگ های کورین کره ای ها با برند سامسونگ از همه شناخته شده تر هستند. برند کورین ال جی نیز در رده بعدی قرار دارد. شرکت های ایرانی در سالیان اخیر اقدام به تولید کورین های ایرانی کرده اند. البته کیفیت اون ها از کورین های کره ای کمتر است. به خصوص کورین های سفید ایرانی نسبت به انواع کره ای، کیفیت پایین تری دارند. رنگ کرم شنی بیشترین مصرف رو در بین کورین های ایرانی دارد.

سنگ کورین برای صفحه ابینت

سنگ کورین دارای ضخامتی حدود 12 الی 13 میلیمتر است که قابلیت چسبندگی و برش خوردن خیلی خوبی دارد. همچنین میتوان این سنگ ها توانایی ساییده شدن و فرم و شکل گرفتن دارد.

از کورین میتوانید یک صفحه معمولی کابینت رو بسازید. همچنین میتوانید از آن صفحه آبچکان درست کنید و لبه این سنگ ها رو گرد کنین. به عنوان قرنیز دیوار هم از این سنگ ها استفاده می‌شود. لبه کناری اون ها قابلیت فرم گیری به صورت ها مختلف نظیر حالت پله ای داره. همچنین یکی از کاربرد های مهم آن ها در ساخت سینک است. این صفحات قابلیت فرم دهی و برش خوری خوبی دارد. به کمک چسب های مخصوص این سنگ ها، میتونین نواحی برش خورده رو به هم بچسبونید. کورین کارهای حرفه ای با سابیدن ناحیه برش خورده، کاری میکنند که محل اتصال دو عدد سنگکورین قابل دیدن نیست. بعد از اینکه کار تمام میشود احساس شما اینه که یک سنگ یک تکه برای صفحه کابینت کار کرده اید.

سنگ مصنوعی کورین

یادتونه گفتیم قیمت کابینت استاندارد با صفحه سه سانتی محاسبه میشه؟ در مورد کابینت هایی که قراره صفحه رویی اون ها، سنگ کورین باشه، برای اجرای سنگ کورین، معمولاً کابینت بدون صفحه قرارداد میبندند و صفحه کورین رو جدای از کابینت درنظر میگیرند. این مسأله به این دلیله قیمت کورین از سایر صفحات کابینت خیلی بالاتر است. حتی مجری صفحات کورین هم مجریان کابینت نیستند و گروه حرفه ای نصب کورین، صفحه رو نصب میکنند.

گروه حرفه ای کورین چیزی بین 120 تا 180 هزار تومان به ازای هر متر طول، اجرت نصب میگیرند. حتی بعضی از کورین ها، به ازای متر طول گرون تر از کابینت هم درمیاد. یک نکته در مورد صفحه کورین هست که هرچه طرح روی صفحه کورین درشت تر میشه، قیمت اون بالاتر میره.

بهترین صفحه کابینت کورین است که قابلیت شکل پذیری و قابلیت اتصال خیلی خوبی داره.

سنگ کورینبا طرحریز و روشن

صفحه سنگی کابینت

در گذشته از صفحات سنگی بیشتر برروی کابینت های فلزی استفاده میشد. امروزه هم از صفحات سنگی که با سنگ های خاص تهیه شده اند، به عنوان صفحه کابینت استفاده میشه. البته در گذشته درست کردن سنگ مسطح با ابعاد بزرگ که مناسب برای صفحه کابینت باشه سخت بود اما الان سنگ های خوب و با کیفیتی در بازار است که ساخت اون ها هم نسبت به گذشته آسان تر شده. صفحات سنگی قیمتی در حد کورین دارند.

مزیت کورین نسبت به سنگ اینه که میتوان چند ورق سنگ کورین با چسب زدن و ساییدن نقاط اتصال ورق های کورین، به صورت یک تکه نشان داد. درحالی که سنگ این مزیت رو نداره. در بین قطعات سنگ ها درز وجود داره و در مرور زمان، این مسأله باعث نفوذ رطوبت به پایین شده و ممکنه به کابینت و یونیت آن صدمه بزنه. سنگ جایگزین خوبی برای کورین نیست.

سنگ کورین و سنگ طبیعی برای صفحه کابینت با رگه های روشن

 

نوشته صفحات روی کابینت؛ بررسی سنگ کورین و بقیه صفحات کابینت اولین بار در سلام ساختمان. پدیدار شد.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *