رنگ پلاستیک ساختمان؛ مزایا، معایب و کاربرد یکی از رنگ های قدیمی ساختمانی

رنگ پلاستیک رنگی بسیار پرکاربرد و قدیمی است. در این مطلب میخواهیم در مورد ویژگی های رنگ پلاستیک و مزایا و معایب این رنگ ساختمانی باهم صحبت کنیم. بعد از اون در مورد شیوه رنگ آمیزی با رنگ های پلاستیکی صحبت می کنیم و می بینیم برای اجرای رنگ باید چه کارهایی انجام بدیم.


انواع رنگ پلاستیک و کاربرد های آن

رنگ پلاستیک ساختمان با اینکه قدمت زیادی داره و اکنون رنگ هایی نوین با قابلیت های بالاتر و مزایای بیشتر وارد بازار شده، اما هنوز کاربرد های مخصوص و خاص خودش رو حفظ کرده و کاملاً از بازار کنار نرفته. یکی از مهمترین کاربرد های رنگ پلاستیک برای رنگ آمیزی سقف هاست.


انواع رنگ پلاستیک و کاربرد های آن

رنگ های پلاستیک ضد آب و قابل شستشو نیستن. سقف منازل و مناطقی مانند داخل کمد ها هم با رطوبت و آب، تماسی ندارد و کمتر کثیف می شه. همچنین رنگ های پلاستیک نسبت به سایر رنگ ها قیمت مناسبی دارن. بنابراین بهترین گزینه برای رنگ آمیزی اون محل ها، رنگ پلاستیک است.

رنگ آمیزی و بتونه سقف پلاستیک

رنگ های پلاستیکی، اجرای بسیار راحت و کم دردسری دارن و هزینه ی اجرای اون ها هم پایینه. بنابراین اگر میخواهید منزل خودتون رو با فاصله های زمانی کوتاه مدت رنگ آمیزی کنین، میتونین از این رنگ استفاده کنین.

اگر رنگ پلاستیکی با قلم اجرا بشه، رد قلم برروی سطح باقی می مونه. این مسأله باعث میشه که بعضی از افراد تمایلی به استفاده از قلم برای رنگ آمیزی نداشته باشند. برای رنگ آمیزی رنگ پلاستیک میشه از غلتک و پیستوله هم استفاده کرد. وقتی از غلتک و پیستوله برای رنگ آمیزی پلاستیک استفاده میشه، رنگ حالت مخملی پیدا میکنه و باعث زیبایی سطح میشه.

بنابراین رنگ آمیزی با غلتک و پیستوله رو براتون پیشنهاد میکنیم.

انواع رنگ های پلاستیک

رنگ پلاستیک همانند رنگ اکریلیک ساختمان از رنگ های پایه آب است. این رنگ دو نوع داره:

رنگ تمام پلاستیک و رنگ نیمه پلاستیک

رنگ تمام پلاستیک

این نوع از رنگ های پلاستیک، مقاومت بالاتری نسبت به رنگ های نیمه پلاستیک در برابر آب داره. اما بازهم بهترین نوع از اون ها مقاومت 100 درصدی در برابر رطوبت رو نداره. رنگ های تمام پلاستیک از نظر کیفیت بسیار به رنگ های اکریلیک شبیه هستن و جزء رنگهای با کیفیت به شمار میرن. البته این رنگ ها در بازار به سختی گیر میان و بیشتر در بازار رنگ نیمه پلاستیک وجود داره.

 

رنگ نیمه پلاستیک

این نوع رنگ نسبت به رنگ تمام پلاستیک مقاومت پایین تری نسبت به رطوبت داره ولی کاربرد اون نسبت به رنگ تمام پلاستیک بیشتره. فراوانی بیشتری هم در بازار داره و دارای قیمت پایین تری نسبت به رنگ تمام پلاستیک است.

رنگ نیمه پلاستیک از نظر ویژگی های فنی هم از رنگ تمام پلاستیک ضعیف تره و زودتر پوسته میشه و باید تجدید رنگ بشه.

 

قوطی رنگ های پلاستیک

 

مزایا و معایب رنگ های پلاستیک ساختمان

رنگ های پلاستیک با اینکه جزو رنگ های قدیمی به حساب میان، اما هنوز کاملاً منسوخ نشده و کاربرد دارن. البته کاربرد و میزان استفاده از رنگ های پلاستیک کاهش پیدا کرده اما کاملاً ازبین نرفته و کاربرد حداقلی خودش رو حفظ کرده. بیاین باهم بررسی کنیم و ببینیم رنگ های پلاستیک چه مزایا و معایبی دارند که باعث شده کاربردش کمتر بشه اما در میزان حداقلی باقی بمونه.

دکوراسیون داخلی با رنگ و نقاشی صورتی

مزایای رنگ پلاستیک

 • قیمت مناسب و پایینی دارد.

رنگ پلاستیک جزء رنگ های ارزان موجود در بازار است. اجرای این رنگ تقریباً به اندازه ی نیمی از اجرای رنگ روغن و اکریلیک نیازمند بودجه است. بنابراین برای افرادی که زود به زود منزل خودشون رو رنگ آمیزی میکنن، میتونه رنگ مناسبی باشه.

 •  اجرای رنگ در کمترین زمان

رنگ های پلاستیک در زمان خیلی کمی اجرا شده و به علت اینکه پایه آب هستن، خیلی زود خشک میشن. بنابراین زمانی که شما محدودیت زمان دارید، میتونه یکی از گزینه هاتون برای رنگ آمیزی منزل، استفاده از رنگ های پلاستیک باشه.

رنگ آمیزی دیوار با رنگ پلاستیک و روغنی

 • قابلیت پوشش دهی بالا

این رنگ میتونه با حجم کمتر نسبت به سایر رنگ ها، سطح بزرگتری رو پوشش بده و اینجوری براتون به صرفه تر درمیاد.

 • سطح رو به خوبی صاف میکنه

رنگ های پلاستیک به دلیل اینکه مات هستند، موجهای سطح رو به خوبی پوشش داده و اون ها رو نشون نمیدن. برخلاف رنگ های روغنی براق که موج ها و عیب های روی سطح دیوار رو به صورت واضح نشون میدن.

رنگ آمیزی اتاق با رنگ ساختمانی

 

 • رنگ پلاستیک به محیط زیست آسیبی نمیزنه

رنگ پلاستیک یک رنگ پایه آبه و برای حل کردن اون نیاز به حلال های نفتی وجود نداره. حلال های نفتی برای محیط زیست مضر هستند.

 • رنگ های پلاستیک هنگام اجرا بوی کمتری دارن

همون طور که گفتیم رنگ های پلاستیک از رنگ های پایه آب هستن و برای رقیق کردنشون نیاز به حلال های نفتی ندارن. حلال های نفتی دارای بوی نامطبوع و ماندگاری هستن که باعث میشه محل رنگ آمیزی برای مدت طولانی بوی رنگ بده. رنگ های پلاستیک این مساله رو ندارند.

 

نقاشی دیوار ها توسط نقاش با رنگ پلاستیک و روغنی

 

معایب رنگ پلاستیک

 • رنگ های پلاستیک قابل شستشو نیستند

رنگ های پلاستیک در برابر آب مقاوم نیستن و با آب به راحتی شسته و پاک میشن. بنابراین نمیشه اون ها رو شست.

 • ماندگاری پایینی دارن

رنگ های پلاستیک نسبت به رنگ های روغنی و سایری رنگ های باکیفیت تر، ماندگاری پایین تری دارن.

 

پوسته شدن رنگ پلاستیک سقف

 • رنگ های پلاستیک زود کثیف شده و چرک رو بیشتر جذب میکنن.

این رنگ ها علاوه بر اینکه قابل شستشو نیستن، زودتر هم کثیف میشن و این یعنی برای تمیز کردن و تمیز نگه داشتن این رنگ ها کارتون خیلی سخته!

 • این رنگ ها برروی تمامی سطوح از جمله سطوح فلزی و چوبی و … قابل استفاده نیستن.

رنگ های پلاستیک رو بر خلاف رنگ های روغنی، نمیتونین برای همه سطوح استفاده کنین و برای رنگ آمیزی سطوحی مثل فلزات و چوب، باید از رنگ روغن یا رنگ های مخصوص استفاده کنین.

رنگ براق روغنی برای رنگ آمیزی درب ها

 

 • رنگ پلاستیک مقاومت پایینی نسبت به نور خورشید داره

در اثر مرور زمان و تابش مستقیم نورخورشید به سطوحی که رنگ پلاستیک دارن، این سطوح دچار تغییر رنگ میشن.

رنگ پلاستیک خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشه؟

 • اول از همه باید رنگ پلاستیکی که انتخاب میکنین، استاندارد باشه.
 • رنگ باید حتما درجه 1 باشد.
 • ظرف باید حتما دارای نشانه گذاری باشه.
 • باید توجه کنین که بعد از باز کردن درب، رنگ کاملا شفاف و بدون پوسته سطحی و یا مواد خارجی و کپک باشه.
 • درصورتی که بالای ظرف رنگ، لایه جدایی از رنگ تشکیل شده باشه، نباید این لایه بیشتر از 5 درصد کل عمق رنگ موجود در ظرف باشه.
 • رنگ باید فاقد مواد حاصل از خوردگی، جداشدگی و سایر رنگ ها باشه.
 • برچسب ها و نوشته های روی ظرف باید حتما خوانا و تمیز باشه و قابل پاک شدن نباشه.
 • اطلاعات موجود برروی ظرف باید شامل موارد زیر باشه:

1.نام و آدرس تولید کننده رنگ  2. علامت تجاری تولید کننده  3. عبارت «پوشرنگ پلاستیک» یا «پوشرنگ نیم پلاستیک»  4. دستور چگونگی مصرف  5. تاریخ تولید  6. تاریخ انقضا  7. حجم یا وزن خالص  8. علامت و آرم استاندارد

قوطی رنگ پلاستیکی و نیم پلاستیک

 

در مورد نکته دوم باید بگیم که رنگ ها درجه بندی داشته و کیفیت اون بر اساس درجه بندیست. حتماً لازمه که شما رنگ درجه 1 خریداری کنید چون با کاهش کیفیت، احتمال خرابی رنگ افزایش پیدا میکنه.

در مورد شیوه حمل رنگ هم باید بگیم که جنس بسته بندی رنگ باید به گونه ای باشه و درب اون به شکلی بسته بشه که مانع خروج رنگ از ظرف بشه. همچنین باید مانع ورود مواد خارجی به ظرف بشه. بعلاوه جنس ظرف باید به صورتی باشه که با رنگ موجود در ظرف واکنش نده.

رنگ زرد و صورتی

نوشته رنگ پلاستیک ساختمان؛ مزایا، معایب و کاربرد یکی از رنگ های قدیمی ساختمانی اولین بار در سلام ساختمان. پدیدار شد.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *