قیمت نقاشی ساختمان در سال ۹۸

در این مطلب میخواهیم در مورد قیمت نقاشی و رنگ های ساختمانی در سال 98 صحبت کنیم. بله درست متوجه شدید سال 98! ممکنه بگین سال 98 که هنوز نیومده. باید بگیم بله نیومده ولی ما اینجا باتوجه به شواهدی که داریم برای شما تخمینی از قیمت نقاشی ساختمان در سال 98 میزنیم. البته اینکه میگیم تخمین قیمت رنگ ساختمانی، به معنی این نیست که اعداد و قیمت هایی که بهتون میدیم اساسی نداره. بلکه همون طور که گفتیم بر پایه روند تغییرات قیمتی گذشته، میخوایم به برآورد قیمت نقاشی در سال 98 برسیم.

ابتدا بیاین که در جدول زیر قیمت رنگ و نقاشی ساختمان در سال 97 رو ببینیم و باهم بررسی کنیم؛ بعد میریم سراغ قیمت ساختمان در سال 98 و بهتون توضیح میدیم که چطور به اعداد و ارقام اون جدول رسیدیم.

قیمت نقاشی ساختمان درسال 97

قیمت نقاشی ساختمان در سال 97 به شرح زیر بود.

نوع رنگ قیمت به ازای متر مربع(تومان) توضیحات
روغن 10000 تا 15000 این قیمت بستگی به نوع زیر سازی داره.
پلاستیک 5000 تا 7000 با رنگ پلاستیک درجه 1
اکریلیک 9000 تا 15000 بستگی به نوع زیرسازی و پرایمری که در زیر کار استفاده میشه داره
مولتی کالر 7000 تا 12000 بستگی به نوع رنگ و کیفیت اون داره
بلکا 6000 تا 14000 بستگی به نوع پوشش دیواری و کیفیت اون داره.

 

در مورد این قیمت ها همون طوری که در مطلب «قیمت نقاشی ساختمان» گفتیم، دقیق نیستن و فقط حدودی از قیمت نقاشی ساختمان رو به شما نشون میدن. پس قیمت دقیق چیه؟! قیمت دقیق در واقع قیمت نهایی کار شماست. یعنی از نقاش بخواهید که بیاد و از محل شما بازدید کنه و با توجه به جزئیات اجرایی مدنظر شما و متراژ محل و کیفیت کار، قیمت نهایی رو بهتون بده.

نکاتی در مورد لیست قیمت رنگ در سال 98

نکاتی که در ادامه میگیم، در مورد توضیحات این جدول است تا نقطه ابهامی در جدول براتون وجود نداشته باشه.

  • در مورد رنگ روغن که گفتیم قیمت به نوع زیرسازی بستگی داره، باید بگیم منظور از نوع زیرسازی در واقع کیفیت و میزان خرابی دیوار قبل از رنگ آمیزی بوده. اگر کیفیت دیوار شما پایین باشه و یا دیوار خرابی زیادی داشته باشه که احتیاج به زیرسازی مفصل و زیاد و بتونه کاری دقیق داشته باشه، طبیعتا قیمت به ازای هرمتر مربع افزایش پیدا کرده و اگر دیوار قبل از رنگ آمیزی زیاد خرابی نداشته باشه و نسبتا مرتب باشه، میتونین روی قسمت پایینی بازه قیمتی حساب کنین.
  • در مورد رنگ پلاستیک که توضیح موجود در جدول کاملاً گویاست اما در مورد رنگ اکریلیک، باید بگیم که رنگ اکریلیک ساختمان، میتونه 3 نوع زیر سازی روغنی، پرایمر مخصوص و پلاستیک داشته باشه. براساس این زیرسازی قیمت اکریلیک متفاوته. اکریلیک با زیرسازی روغنی از همه گران تر بوده و اکریلیک با زیرسازی پلاستیک به دلیل کیفیت پایین تر کار نهایی، از دو نوع دیگه زیرسازی ارزون تره. پس اگر اکریلیک تماما ضد آب و با زیرسازی رنگ روغن مد نظرتونه باید روی بخش بالایی بازه ی قیمتی جدول حساب کنین.
  • رنگ مولتی کالر هم جرء رنگهایی ست که بازه قیمتی گسترده ای داره. علت اون به نوع زیرسازی برمیگرده. در مورد زیرسازی رنگ مولت کالر باید بگیم که کاملاً مشابه با رنگ اکریلیک هست و تفاوتی نداره.
  • پوشش دیواری بلکا بازه قیمتی گسترده تر از سایر موارد داره. دلیل اون اینه که ما به طور کلی دو نوع بلکا داریم. یک نوع بلکا عادی که قیمتی حدود 6000 تا 8000 داره و نوع دوم بلکا ابریشمی هست که قیمتی حدود 12000 تا 14000 تومان داشته و کیفیت و زیبایی بیشتری نسیت به پوشش دیواری و رنگ بلکا داره.

رنگ نارنجی-سفید

قیمت نقاشی ساختمان درسال 98

خب حالا که قیمت رنگ نقاشی ساختمان در سال 97 رو به صورت خلاصه گفتیم، بریم و قیمت نقاشی سال 98 رو محاسبه کنیم.

قیمت نقاشی تابع چند عامل هست که اگر بخوایم اونها رو دقیق و با جزئیات بررسی کنیم هم خیلی پیچیده میشه و هم از حوصله شما خارج میشه. پس مقداری کلی تر به قضیه نگاه میکنیم. به طور کلی میتونیم کل هزینه نقاشی به ازای هر متر مربع رو تابع دو عامل کلی ابزار یا مصالح و دستمزد نقاش بدونیم. پس برای اینکه بفهمیم قیمت نقاشی در سال 98 نسبت به سال 97 چه تغییری میکنه، باید تغییرات رو در این دو عامل بررسی کنیم. سپس برای قیمت نقاشی سال 98 به نتیجه برسیم.

دستمزد نقاش در سال 98

بررسی تغییرات قیمت رو از روی تغییر قیمت دستمزد نقاش شروع می کنیم.

طبق عرف و انصاف، در هرسال باید تغییر دستمزد مطابق با میانگین تورم سالانه ی اون سال باشه. سال 97 از نظر اقتصادی و تورمی سال خیلی عجیبی بود و قیمت خیلی از اجناس به صورت بی رویه و کنترل نشده بالا رفت. اما تورم سالانه ای که اعلام شد چیزی حدود 25 تا 35 درصد بود. ما میانگین این دو عدد رو درنظر میگیریم و افزایش قیمت دستمزد به مقدار حدود 30 درصد رو منصفانه میدونیم. از طرفی حدود 40 تا 60 درصد قیمت اعلام شده برای نقاشی ساختمان به ازای هر متر مربع مربوط به دستمزد نقاش هست که اون رو هم به طور میانگین 50 درصد قیمت اعلام شده به ازای هر متر مربع درنظر میگریم. پس برای بخش دستمزد نقاش در سال 98، افزایش قیمت حدود 30 درصدی مناسب و معقوله.

رنگ آبی طوسی لاکچری

بذارین با یک مثال براتون قضیه رو کاملا روشن کنیم. فرض کنین شما میخواهید دیوار های خانه خودتون رو با رنگ اکریلیک نقاشی کنین. نقاش به شما میگه من برای هرمتر مربع نقاشی اکریلیک ساختمان، 14000 تومان میگیرم که از این مقدار، حدود 7000 تومان دستمزد خودم بوده و نصف دیگر آن صرف خرید ابزار و رنگ و سایر موارد مورد نیاز برای نقاشی خانه شما میشه!

پس نتیجه میگیریم سهم و دستمزد نقاش میشه متری 7000 تومان. حالا اگر این نقاشی بخواد در سال 98 انجام بشه و شما قیمت رو در سال 97 گرفتین، معقوله که برای بخش دستمزد، نقاش مبلغ رو حدود 30 درصد افزایش بده. 30 درصد 7000 تومان میشه 2100 تومان. پس اگر در سال 98 این مبلغ به 9100 تومان برسه، افزایش قیمت نسبتا معقولی خواهد بود!

قیمت مصالح و ابزار نقاشی در سال 98

اما آیا فقط قراره همین 2100تومن در هر متر مربع هزینه شما اضافه بشه؟! مسلما نه! چون همون طور که گفتیم، دستمزد نقاش تنها عامل تأثیرگذار در قیمت نهایی نقاشی نیست و غیر از اون، قیمت ابزار ها و مصالح و رنگ هم مؤثره و به طور میانگین تاثیری برابر با دستمزد نقاش در قیمت نهایی نقاشی داره. یعنی در سال 97 حدود نیمی از مبلغ نقاشی ساختمان به ازای هر متر مربع، به تهیه ابزار و مصالح اختصاص پیدا میکرد.

اگر بخواهیم در  مثال بالا بگیم، همانند دستمزد که حدود 7000 تومان از 14000 تومان در سال 97 به ازای هرمتر مربع رو به خودش اختصاص میداد، مصالح هم سهمی 7000 تومانی در هر متر مربع نقاشی دارند.

اما آیا افزایش قیمت مصالح برابر با تورم بوده است؟! باید بگیم طبق تحقیقات میدانی که توسط کارشناسان سلام ساختمان صورت گرفته، جواب این سوال منفیه! یعنی مصالح و رنگ افزایش قیمتی بیشتر از میانگین تورم سالانه داشته و با افزایش قیمت ارز، افزایش قیمت خیلی زیادی در بازار رنگ و مصالح و ابزار نقاشی اتفاق افتاده است. میزان افزایش قیمت در ابزار و مصالح و رنگ دارای بازه ی گسترده ای بوده و چون تنوع موارد در این قسمت بالاست، نمیتونیم یک عدد مشخص رو به اون اختصاص بدیم. اما ابزار ها و رنگ ها و مصالح بین 30 تا 80 درصد افزایش قیمت داشته اند.

ممکنه بگین که خب پس حتما با افزایش قیمت ارز، رنگ و ابزار هم گران شده و دیگر افزایشی در سال 98 نخواهد داشت که باید بگیم متاسفانه اشتباهه! خیلی از اجناس که بعد از گرانی ارز خریداری شده اند و یا وارد کشور شده اند، هنوز ترخیص نشده و وارد بازار نشده است و احتمال افزایش قیمت رنگ در سال 98 نسبت به سال 97 وجود داره.

رنگ زرد سفید دیوار

 

خب حالا این مورد رو چجوری محاسبه کنیم؟! دقیقاً مشابه با دستمزد حساب میکنیم یا این تفاوت که مقادیر درصد ها در اینجا متفاوت هست. به طور میانگین اگر افزایش 50 درصدی رو برای ابزار و رنگ و مصالح درنظر بگیریم، در مثال بالا چیزی حدود 3500 تومان به ازای هرمتر مربع به مبلغ مربوط به ابزار و مصالح و رنگ افزوده شده و این مبلغ به چیزی در حدود 10500 خواهد رسید!

لیست قیمت نقاشی ساختمان در سال 98

حالا که هر دو عامل اصلی و بنیادی که برروی قیمت نهایی رنگ اثر میگذارند رو به صورت جداگانه درنظر گرفته و میزان افزایش قیمت رو در اون ها محاسبه کردیم، نیازه تا فقط این موارد رو باهم جمع کنیم. در مورد مثال بالا این جمع برابر با 20600 تومان شده.

البته این محاسباتی که گفتیم رو نمیخواد که برای همه رنگ ها شما انجام بدین و ما براتون انجام دادیم و کارتون رو راحت کردیم. نتیجه این محاسبات رو در جدول زیر مشاهده میکنین.

نوع رنگ قیمت به ازای متر مربع(تومان) توضیحات
روغن 14000 تا 21000 مشابه با قیمت سال 97، این قیمت هم بستگی به نوع زیر سازی داره.
پلاستیک 7000 تا 10000 با رنگ پلاستیک درجه 1
اکریلیک 12500 تا 21000 مشابه با قیمت سال 97، بستگی به نوع زیرسازی و پرایمری که در زیر کار استفاده میشه داره
مولتی کالر 10000 تا 17000 مشابه با قیمت سال 97، بستگی به نوع رنگ و کیفیت اون داره
بلکا 8500 تا 20000 مشابه با قیمت سال 97، بستگی به نوع پوشش دیواری و کیفیت اون داره.

توضیحات این جدول هم مثل جدول قبلیه و تفاوتی نداره.

نکاتی مهم در مورد قیمت نقاشی ساختمان در سال 98

اما حالا که جداول قیمتی سال 98 و سال 97 رو دیدین باید چندتا نکته خیلی مهم در مورد قیمت رنگ بهتون بگیم. نکته اول اینکه این جدول مربوط به قیمت رنگ  سال 98 با اینکه بر اساس محاسبات دقیق به دست اومده اما بازهم نمیشه گفت خیلی دقیق هست. ما سعی کردیم که این جدول دقیق باشه اما در هرحال این جدول حدودی از قیمت رنگ رو به شما نشون میده و نباید فقط به این جدول متکی باشید و باید از افراد مختلف قیمت بگیرین.

اما نکته خیلی خیلی مهمتر اینکه اصلاً نباید شما قیمت متری بگیرین!!! چون قیمت متری خیلی جای تغییر داره و همون طوری که میبینین قیمت به صورت بازه ای هست چون تفاوت قیمتی که افراد مختلف میدن متفاوته.

ممکنه فردی به شما قیمت بده و بگه مثلا اکریلیک متری 15000 تومان کار میکنه و فردی دیگه به شما قیمت بده و بگه من متری 12000 تومان کار میکنم. در نهایت اون فردی که بهتون قیمت 12000 تومانی داده فاکتوری 1 میلیون و پانصد هزار تومانی بهتون بده و اون فردی که بهتون قیمت متری 15000 تومانی داده، فاکتوری 1 میلیون و سیصد هزارتومانی بهتون بده!

 

رنگ روغنی براق

ممکنه تعجب کنین اما این اختلاف قیمت وجود داره. مثلاً فردی که قیمت 12000 تومانی بهتون داده بگه من هزینه جداگانه ای برای گچ بری سقف و رنگ آمیزی ابزار ها حساب کردم و پول رنگ آمیزی درب ها رو جداگانه میگیرم اما فردی که قیمت 15000 تومانی داده بگه من هزینه جداگانه ای بابت رنگ آمیزی گچ بری و ابزار ها نمیگیرم. البته ممکنه این جوری هم که گفتیم نباشه و اون فردی که قیمت متری کمتر داده در نهایت قیمت کمتری هم از شما بگیره.

اصلاً بذارین در مورد این مسأله یه سؤال ازتون بپرسم. شما براتون مهمه که نقاش باهاتون متری ارزون تر حساب کنه یا براتون مهمه در نهایت که میخواین تسویه کنین پول کمتری به نقاش پرداخت کنین؟!

مسلماً همه ما میخواهیم تا در نهایت کار برامون ارزون تر دربیاد و پرداخت کمتری داشته باشیم. پس از نقاش ها بخواهید که در محل شما حاضر شده و طرح و رنگ های مدنظرتون رو بهشون بگین و نقاش ها منزل شما رو اندازه گیری کنن بهتون یک قیمت نهایی و ثابت بدهند و بر اساس این قیمت ثابت شما تصمیم گیری کنین که کار خودتون رو به چه کسی بسپارید. اینجوری میتونین همون مبلغ توافق شده رو در قرارداد خودتون با نقاش ذکر کرده و هر دوطرف قرارداد رو امضا کنین تا بعداً مشکلی براتون پیش نیاد.

میتونین نظرات و پیشنهادات خودتون رو با ما به اشتراک بگذارین و کامنت های خودتون رو در قسمت کامنت های همین مقاله بفرستید.

نوشته قیمت نقاشی ساختمان در سال 98 اولین بار در سلام ساختمان. پدیدار شد.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *