رنگ روغن ساختمان؛ مزایا، معایب و نکاتی که از رنگ روغن نمیدانید!

رنگ روغن یکی از رنگ های ساختمانی پرکاربرد است. این رنگ یکی از رنگ های قدیمی ساختمانی محسوب می شود. در این مطلب می خواهیم در مورد رنگ روغن، کاربرد و انواع رنگ های روغنی ساختمان، مزایا و معایب رنگ روغن و … نکاتی رو بگیم.

رنگ های روغن ساختمان با اینکه در حال حاضر طرفداران زیادی دارد اما به دلیل معایبش، استفاده از آن در حال کاهش است. مهمترین دلیلی که رنگ روغن با وجود قدیمی بودن و معایبی که دارد، هنوز در حال استفاده است، ضد آب بودن و قابلیت شستشوی آن است. علت این مساله به ساختار شیمیایی این نوع رنگ برمیگرده. این رنگ دارای پایه ی حلال نفتی بوده و بنابراین در آب حل نمیشه. پس خیلی راحت میشه اون رو با آب شست. در مقابل رنگ های پلاستیکی که دارای پایه ی آبی هستند، عمدتاً مقاومت کمی در برابر آب دارند.

رنگ روغن ساختمانی

البته با وجود رو به کاهش بودن استفاده از رنگ روغن و افزایش سهم رنگ های جدید تر مثل رنگ ساختمانی اکریلیک، مولتی کالر و … در بازار ، هنوز هم برای رنگ آمیزی فلز ها مثل چارچوب درب و پنجره و همچنین سطوح چوبی و نمای ساختمان، از رنگ روغن استفاده می شود. رنگ روغن میتواند به عنوان ضد خوردگی و زنگ زدگی نیز برروی فلزات استفاده شود.

انواع و کاربرد رنگ های روغن

3 نوع رنگ روغن در بازار وجود دارد که عبارتند از: رنگ روغنی براق، رنگ روغن نیمه براق و رنگ روغن مات. درادامه به بررسی هرکدوم از این سه نوع می‌پردازیم.

کاربرد رنگ روغن

 

رنگ روغنی براق

یکی از ویژگی های خوب رنگ روغن براق، پوشش‌دهی بالای اونه. بنابراین با حجم کمی، میتونین سطح بزرگی رو رنگ آمیزی کنین. این رنگ برای ساختن بتونه هم کاربرد داره.

از رنگ های روغنی براق برای رنگ آمیزی پنجره ها و چارچوب درب ها و سایر وسایل فلزی استفاده میشه اما به دلیل اینکه نور رو زیاد منعکس میکنه، برای سقف استفاده نمیشه. البته بگیم که برای دیوار هم از این نوع رنگ استفاده نمیشه. دلیل اینکه برای دیوار از رنگ روغنی براق استفاده نمیشه اینه که نور رو زیاد منعکس کرده و موج ها و ناهمواری هایی که برروی دیوار وجود داره، خیلی زیاد نشون میده.

رنگ روغنی براق نسبت به رنگ های مات خیلی راحت تر تمیز میشه و ماندگاری بیشتری داره. به طور کلی رنگ های براق، از نظر بهداشتی نسبت به رنگ های مات، بهترند.

رنگ روغن براق

رنگ روغنی نیمه‌براق

رنگ های روغنی نیمه براق از ترکیب رنگ روغنی براق و مات با نسبت های مشخص ساخته میشن. میتونیم براساس مقدار درخشش یا مات بودنی که انتظار داریم، این نسبت رو تغییر بدیم و رنگی با مقدار درخشندگی دلخواه ایجاد کنیم.

از این نوع رنگ روغن میتوان برای رنگ آمیزی دیوار ها استفاده کرد. چون هم دارای مقدار درخشندگی مناسب تری نسبت به انواع براق و مات بوده و هم ایرادات دیوار رو کمتر از رنگ روغن براق نشون میده.

این رنگ مشابه رنگ روغن براق، قابلیت شستشوی کامل داره ولی تمیز کردنش از رنگ روغنی براق سخت تره! یک نکته ی خیلی مهم در مورد استفاده از رنگ روغنی نیمه براق وجود داره و اون هم اینه که قبل از هربار استفاده، باید به صورت کامل سطل رنگ رو مخلوط کنیم که رنگ مات به دلیل چگالی بیشتر، رسوب نکنه.

رنگ روغن نیمه براق

رنگ روغنی مات

رنگ روغنی مات قیمت کمتری نسبت به رنگ روغنی براق دارد. بعلاوه نسبت به رنگ های روغنی براق، ناهمواری ها و ایراد هایی که دیوار داره رو کمتر نشون میده. البته در مورد این مساله ای وجود داره و اونم اینه که اگه بخواد بدون ترکیب با رنگ براق کار بشه، اجراش سخته و زمان زیادی میخواد. رنگ های روغنی مات قابلیت شستشوی کمتری نسبت به رنگ های براق و نیمه براق دارن و بنابراین برای جاهایی که باید مداوم با آب شسته بشن مناسب نیستند.

رنگ روغنی مات

مزایای رنگ روغن

  • 1) یکی از مزایا و میشه گفت مهمترین مزیت رنگ روغنی که با وجود قدیمی بودن و معایب مهم این نوع رنگ، هنوز هم کاربرد داره، قابلیت شستشوی بالای اونه. با استفاده از رنگ روغن برای رنگ آمیزی دیوار ها، به دلیل اینکه دارای پایه ی حلال نفتی هست، میتونین راحت دیوار های خونه خودتون رو با آب شستشو بدید.
  • 2) به دلیل ضد آب بودن، برای رنگ آمیزی نرده و چارچوب ها و درب های فلزی و چوبی بسیار مناسبه.
  • 3) رنگ روغن پوشش دهی بالایی داره. یعنی با مقدار و حجم کمتری رنگ، میتونین سطح بزرگتری رو نسبت به رنگ های پلاستیک رنگ کنین.
  • مزایای رنگ روغنی

معایب رنگ روغن

رنگ روغن بااینکه به راحتی تمیز شده و اصلا با آب پاک نمیشه، معایبی هم داره که کم هم نیستند. در ادامه به این معایب اشاره می‌کنیم.

  • 1) اجرای رنگ روغن نسبت به رنگ های پایه آب مثل اکرولیک و پلاستیک، خیلی سخت و زمان‌بره. رنگ روغن دارای چندین مرحله ی اجراست که بین مراحل اجرایی باید حداقل 24 ساعت فاصله بیفته. به همین علت اگر شما خیلی عجله داشته باشین نمیتونین از رنگ روغن برای رنگ آمیزی خانه ی خودتون استفاده کنید.

اگر خانه ی شما از قبل دارای رنگ روغن باشه مراحل اجرای رنگ روغن شامل بتونه یا زیرسازی، رنگ آستر، 1 یا دو دست رنگ برروی رنگ آستر و رنگ نهاییه و همون‌طور که گفتیم بین هر مرحله حداقل 24 ساعت زمان میخواد. پس در بهترین حالت، رنگ آمیزی خانه شما در کمتر از 4 یا 5 روز تموم نمیشه. اگه دیوار های خانه ی شما از قبل رنگ روغن نداشته باشن و گچی باشن، یک یا دو مرحله به پروسه ی رنگ آمیزی اضافه میشه و یعنی زمان رنگ آمیزی خانه ی شما طولانی تر میشه.

معایب رنگ روغن

  • 2) رنگ روغن به دلیل اینکه دارای پایه ی حلال نفتی هست، بوی خیلی تند و بدی داره. این بو به شدت برای شما که در معرضش قرار میگیرید، مضر است. غیر از بوی بدی که در هنگام اجرای پروژه وجود داره، بعد از اون هم تا مدتی این بو ماندگار بوده و از بین نمیره. یعنی اگه میخواین از رنگ روغن استفاده کنین خودتونو برای تحمل بوی زننده ی نفت و رنگ برای مدت نسبتا زیادی آماده کنین.
  • 3) رنگ روغن باز هم به دلیل اینکه دارای پایه ی حلال نفتیست، سازگاری مناسبی با محیط نداره و برای محیط زیست خیلی مضره! ضرر برای خودمون و محیط اطرافمون! این مساله واقعاً قابل چشم پوشی نیست!

البته بگم که با وجود این معایب رنگ روغن، هنوز بهترین رنگ برای رنگ آمیزی قسمت های فلزی موجود در ساختمان، نظیر چهارچوب درب ها، پنجره ها، میله های نرده و … رنگ روغنه و جایگزین بهتری براش وجود نداره.

نوشته رنگ روغن ساختمان؛ مزایا، معایب و نکاتی که از رنگ روغن نمیدانید! اولین بار در سلام ساختمان. پدیدار شد.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *