کابینت هایگلاس یا کابینت ممبران؟!

در ادامه ی مقایسه ی مدل های مختلف کابینت، در این مطلب به بررسی و مقایسه ی دو مدل کابینت ممبران و کابینت هایگلاس می پردازیم. هر دو مدل کابینت ممبران و کابینت های گلاس، ویژگی های مثبت و منفی خاصی داشته و طرفداران خاص خودشون رو دارن. کابینت ممبران با توجه به طرح پذیری متنوع خود، قابلیت انجام طرح های بی نظیر کلاسیک رو داره و درکنارش میتونه در طرح های مدرن هم از ممبران استفاده بشه. اما کابینت هایگلاس جون میده برای اجرای طرح های مدرن و ساده ای که خستگی رو از چشم ما میگیرن. در مورد مدل های کابینت کلاسیک و کابینت مدرن میتونید وتفاوت های اون ها می تونید به مطالب مدل های کابینت کلاسیک و مدل کابینت آشپزخانه مدرن مراجعه کنید.

در این مطلب، بر طبق سایر مطالب مقایسه ای، ابتدا یک جدول و خلاصه ای از مقایسه ی دو نوع کابینت ممبران و های گلاس داریم و در ادامه ویژگی های تک تک این مدل های کابینت رو به صورت مفصل بیان کرده و در نهایت هم نتیجه گیری نهایی رو خواهیم داشت تا به شما در انتخاب مدل مورد نظر خودتون بتونه کمک کنه.

کابینت‌ساز حرفه ای رو پیدا کن و قیمت بگیر پیدا کن
ویژگی / نوع کابینت کابینت هایگلاس کابینت ممبران
قیمت مناسب نسبتا بالا
درخشندگی دارد ندارد (البته در برخی مدل ها میتواند داشته باشد)
خش پذیری زیاد کم
امکان اجرای طرح های پرکار مدرن و کلاسیک ندارد دارد
قابلیت ابزار خوری متوسط بالا
سطح صاف و صیقلی دارد دارد
لک پذیری زیاد کم
مقاومت و دوام بالا متوسط
کیفیت قابل قبول بسیار متنوع و وابسته به کیفیت اجرای کابینت ساز
حساسیت به نور وابسته به نوع ورق(ورق های ایرانی دارای حساسیت زیادی هستند) زیاد
حساسیت به اجسام تیز زیاد زیاد
قابلیت تعمیر با همان طرح و رنگ قبلی دارد خیلی کم
لبه های تیز و برنده دارد ندارد

خب! تا اینجا خلاصه ای از نقاط قوت و ضعف هر کدوم از کابینت های ممبران و های گلاس رو به صورت جدولی گفتیم. اما در ادامه میخوایم به صورت جزئی و ریز به هرکدوم از موارد مطرح شده در جدول بپردازیم. ابتدا ویژگی های کابینت ممبران رو بررسی میکنیم و نقاط قوت و ضعفش رو براتون بیان میکنیم. سپس میریم سراغ کابینت هایگلاس و مزیا و معایب کابینت های گلاس رو میگیم و در نهایت هم نتیجه گیری رو خواهیم داشت.

کابینت‌ساز حرفه ای رو پیدا کن و قیمت بگیر پیدا کن

کابینت آشپزخانه وکیوم یا ممبران

در مطالب قبل هم گفتیم که ممبران یا وکیوم در واقع نوعی روکش PVC است که برروی متریال های مختلف مثل ام دی اف کشیده میشه و از ورق حاصل از این پروسه، ورق ممبران تولید میشه. طرح های روی ورق ممبران هم به این صورت کار میشن که روی ورق های خام و قبل از روکش زدن، طرح مورد نظر به کمک ابزار های مخصوصی درمیاد و ورق خام ابتدا به چسب و رزین آغشته شده و سپس به کمک تکنولوژی مخصوصی و با خلاء، روکش پی وی سی برروی اون کشیده شده و اصطلاحاً وکیوم میشه. به کابینت هایی که به این روش تولید میشن، ممبران گفته میشه.

همانطور که قبلا هم گفتیم، کابینت ممبران می تونه دارای مغزی با جنس متریال های مختلف مثل ام دی اف باشه. مغزی ممبران در 90 درصد موارد مغزی از همین جنس انتخاب شده و موادی مثل نئوپان یا چوب کمتر کاربرد دارن.

اگه به جدول توجه کرده باشید، در قسمتی از جدول به درخشندگی اشاره کردیم و گفتیم ممبران در برخی مدل ها میتونه براق باشه. در ممبران براق، نوعی دیگر از روکش به کار میره که از روکش های دیگر ضخیم تر بوده و دارای درخشندگی هست. این نوع روکش صرفا در کابینت ممبران مدرن استفاده میشه و بسیار مشابه هایگلاس است.

مزایای کابینت ممبران یا وکیوم

مزیت اصلی کابینت ممبران به، امکان اجرای طرح های خیلی متنوع و زیبا به دلیل تکنولوژی خاص ساخت و با قیمت نسبتاً مناسب، خلاصه میشه.

در مورد قیمت ممبران ذکر این نکته ضروریه که محدوده ی قیمتی ممبران کمی از متوسط بالاتره اما قیمت دقیقش به مقداری خیلی زیادی وابسته به طرح و میزان پرکار یا کم کار بودن طرح کابینت داره. قیمت کابینت ممبران در مقایسه با کابینت هایگلاس، وابستگی بیشتری به طرح داره.

کابینت‌ساز حرفه ای رو پیدا کن و قیمت بگیر پیدا کن

معایب کابینت ممبران یا وکیوم
در مورد معایب کابینت ممبران صحبت زیاده و در ادامه به صورت مفصل بهش میپردازیم و در مورد هر عیب هم صحبت میکنیم. فقط درابتدا بگم که کابینت ممبران بااینکه طرح های متنوع و زیبایی داره ولی عیب های زیادی هم داره که دونستن اون ها،  ممکنه شما رو از خریدش منصرف کنه یا ایده ای بهتون بده در مورد رفع عیب های مختلفش.

-یکی از معایب کابینت ممبران مشکل ظرافت زیاد طرح هاست.

در مطلب «عکس و قیمت کابینت ممبران (وکیوم) و نکات ناگفته از ساخت ممبران» و همچنین در ابتدای همین مطلب گفتیم که مغزی کابینت های ممبران عمدتا از ام دی اف MDF خام ساخته شده و بوسیله یک لایه پی وی سی (PVC) با حرارت، چسب و فشار ناشی از خلاء (وکیوم) پوشش داده میشن. اما خب تا اینجا که مشکلی نداشت پس مشکل کجاست؟

مشکل اینجاس که وقتی کنده کاری ها و طرحهای برجسته یا فرورفته ی کابینت خیلی ظریف باشن، پوشش دادن لایه PVC خوب صورت نمیگیره. تنه راه حلش هم اینه که طرح های کنده کاری شده کار رو نسبتا درشت درنظر بگیریم و از طرح های ریز پرهیزکنیم.

-عیب دیگر کابینت ممبران تنوع کیفیتِ اجراست.

کیفیت نهایی این نوع کابینت بسیار به مجری کابینت (کابینت ساز) بستگی داره. علت این مساله اینه که مجری میتونه از متریال ها و کارگاه های درجه 1 برای وکیوم برای پوشش PVC استفاده کنه و یا از متریال ها و چسب ها و کارگاه های بی کیفیت استفاده کنه. تنها راه حل این مساله هم اینه که کابینت ساز مطمئن و حرفه ای رو انتخاب کنین تا خیالتون از این مساله راحت باشه.

-کابینت ممبران حساسیت به نور و حرارت دارد

این حساسیت در برخی مدل های کابینت هایگلاس هم وجود داره. پوشش پی وی سی PVC روی کابینت ممبران ممکنه در برابر نور آفتاب به مرور زمان تغییر رنگ بده. البته در مورد ممبران فقط مساله تغییر رنگ نیست و ممکنه روکش PVC روی ورقه هم در اثر افتاب و حرارت، چسبش ضعیف شده و از ورقه جدا بشه. سایر منابع گرمازا مثل شعله گاز و بخار آب هم میتونن همین مشکل رو برای کابینت ممبران بوجود بیارن.

کابینت‌ساز حرفه ای رو پیدا کن و قیمت بگیر پیدا کن

روکش کابینت ممبران نسبت به اجسام تیز حساسیت دارد.
این مشکل هم بین کابینت ممبران و کابینت هایگلاس مشترکه. روکش هردو کابینت در برابر برخورد با اجسام تیز نسبتا حساس است. تعمیر اون هم راحت نیست و معمولا به دلیل نفوذ آب ممکنه صدماتی به ورقه ی کابینت شما وارد بشه که جبرانش سخت باشه.

-امکان تعمیرکابینت ممبران با همان طرح و رنگ قبلی کم یا نشدنی است.

با یک مثال قضیه رو براتون روشن میکنیم. فرض کنین کابینت شما بعد از مدتی استفاده، دچارخرابی شده و شما میخواین اون بخش از کابینت رو تعمیر کنین. میرین بازار و میبینین که ورقه هایی با اون کد رنگ و طرحی که شما دارین در بازار پیدا نمیشه!! خب تا اینجا که خیلی بد شد! راه حلش چیه؟! میتونیم بگیم هیچی! باید انقدر در بازار بگردید تا شاید بتونین طرح و رنگ کابینت خودتون یا مشابهش رو پیدا کنین.

کابینت آشپزخانه های گلاس high gloss

کابینت های گلاس حتما معرف حضور شما هست. ورق های های گلاس که دارای مغزی ام دی اف و پوشش پلکسی گلاس(نوعی پلاستیک) هستند، سازنده ی کابینت هایگلاس هستند. درخشش و شفافیت این کابینت به همراه طرح های متعدد درکنار قیمت مناسب باعث شده در مدت زمان کمی طرفداران زیادی پیدا کنه.

ورقه های هایگلاس مثل ورقه های ممبران یکطرفه هستند و از طرفی که دارای پوشش پلکسی گلس هستند، دارای درخشش بوده و ضد آب هستند. در ادامه مزایا و معایب های گلاس رو بررسی میکنیم.

مزایای کابینت های گلاس

– زیبایی و درخشش خاص لایه ی بیرونی های گلاس

– تنوع در طرح و رنگ لایه ی بیرونی های گلاس

– قیمت نسبتاً اقتصادی و کمتر از ممبران

مشکلات و معایب کابینت های گلاس

– امکان آسیب دیدن از رطوبت

گفتیم که مغزی ورق های گلاس از جنس ام دی اف است. پس یعنی اشکالات مربوط به رطوبت که در معایب کابینت ام دی اف گفته شد، در کابینت هایگلاس هم کم و بیش صدق می‌کنه (البته کمی کمتر). البته کابینت های هایگلاس از طرفی که دارای پوشش پلکسی گلاس هستند، ضدآب محسوب میشن ولی در صورت خراشیده شدن آب میتونه به ورق نفوذ کرده و باعث خرابی ورق بشه.

– تیزی لبه‌ها

شاید با خودتون بگین که این تیزی در سایر متریال ها هم ممکنه وجود داشته باشه و راحت میشه با سنباده زنی برطرفش کرد که جواب ما اینه هایگلاس به دلیل نوع متریالش، قابلیت سنباده زنی کمتری داشته و این تیزی لبه ها قابل رفع نیست و ممکنه اگه حواستون نباشه بهتون آسیب وارد کنه.

لک پذیری

یادتونه گفتیم که هایگلاس درخشندگی زیادی داره و همین عامل یکی از دلایل پرطرفدار شدنشه. اما این مساله در کنار زیبایی، باعث شده که هایگلاس در اثر تماس باهر عامل لک کننده مثل دست، لکه های روی خودش رو به صورت واضحی نشون بده. این مساله باعث میشه شما مدوام مجبور به تمیز کردن کابینت های آشپرخانه ی خودتون باشید.

– خش پذیری

مانند ممبران هایگلاس در تماس با اجسام تیز و سخت، آسیب پذیر نشون میده و تماس مداوم جسم های سخت یا حتی نیمه سخت با های گلاس می‌تونه روی لایه ی بیرونی اون اثر بذاره و باعث ایجاد لک و خش بشه. البته با افزایش کیفیت ورقه های هایگلاس، میزان آسیب پذیری کاهش پیدا میکنه و عمر مفیدش بیشتر میشه اما در هرحال هیچوقت کاملاً مصون از خش پذیری نمیشه.

ورق یک طرفه

این عیب هم مشابه هایگلاسه. هر دو کابینت دارای ورقه های یکطرفه هستند. اما عیبش چیه؟ برای جاهایی که باید هر دو طرف کار ظاهر شکیل و زیبایی داشته باشه، باید از دو ورق استفاده کنید. این عمل (دوبل کردن قطعه) هزینه‌ و ضخامت کار رو زیاد می‌کنه.

در نهایت باید بگیم، همانند ممبران کیفیت تولید ورق‌های هایگلاس کاملاً بستگی به کیفیت متریال‌های خام، تکنولوژی و دقت ساخت کارخانه تولیدی داره و برای کنترل کیفیت ورق های گلاس، با نور چراغ قوه روی ورق، موج‌ها و نواقص ورق رو کنترل کنین و در صورتی که ورق فاقد موج و ناقصی و انحنا بود، اون رو خریداری کنین.

نتیجه گیری: کابینت هایگلاس یا ممبران؟

بااینکه این سوال خیلی کلی و جامعه اما میشه با یک جواب کلی، پاسخش رو داد. بستگی داره! پاسخ این سوال خیلی به ویژگی ها و طرح مورد نظر شما بستگی داره. باید برای پاسخ با این سوال ابتدا از خودتون بپرسید که «من چه چیزی از کابینت میخواهم؟» و براساس پاسخ به این سوال نتیجه گیری کنین کدوم مدل براتون بهتره! دو کابینت تقریبا در یک رنج قیمتی قرار دارند البته قیمت ممبران مقداری بیشتره. هایگلاس برای مدل های مدرن خیلی کاربرد بیشتری داره و درخشش اون باعث شده که جای خودشو در بین متریال های سازنده ی کابینت باز کنه و در مقابل ممبران با اینکه مدل های مدرن هم داره، اما بیشتر مدل های کلاسیک رو شامل میشه. البته اگه طرفدار طرح ها و نقش های ریز هستید ما به شما ممبران رو توصیه میکنیم و اگه کابینت ساده تری مدنظر دارین، انتخاب صحیح هایگلاسه.

البته در مورد هردو مدل کابینت، باید هنگام خرید مزایا و معایبش رو درنظر داشته باشید تا بعد از سفارش متریال مورد نظرتون، پشیمونی نداشته باشین که در اون موقع پشیمونی فایده نداره!

در انتها امیدوارم از مطالبمون استفاده کرده باشید. سوالات خودتون رو بپرسید و ما در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهیم بود.

کابینت‌ساز حرفه ای رو پیدا کن و قیمت بگیر پیدا کن

نوشته کابینت هایگلاس یا کابینت ممبران؟! اولین بار در سلام ساختمان. پدیدار شد.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *