هر رنگ واقعاً چه حسی دارد؟ معجزه رنگ در دکوراسیون و کابینت

خانه محلی هست که ما در اون آزادیم. پس با روح رنگ ها در آشپزخانه، اتاق ها، بر روی وسایل مهم مثل کابینت، بر روی دیوارها و سقف ها، و خلاصه بوسیله ی روح رنگ در تمام فضاها و دکورهای منزل‌تون، روح خودتون رو شاد کنید و اون رو به پرواز در بیارین. برای این هدف، خیلی خوبه که کمی نکات رنگارنگِ رنگ ها رو بدونید. توجه داشته باشین که درسته تخصص سلام ساختمان در کابینت و رنگ کابینت آشپزخانه و دکوراسیون است، اما این مطلب فقط اختصاص به رنگ کابینت نداره و شامل تمام کاربردها و حس های انواع رنگ ها میشه.

ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلیقدرت رنگ را از رنگ مو بشناس

رنگ نیروی خاص و تاثیرگذاری است. خودتون رو در یک محیط تک رنگ تجسم کنید: مثلا در یک اتاق کاملا قرمز، یا یک سالن کاملا زرد و یا آشپزخانه ای تماماً سبز با کابینت هایی با همون رنگ. یا مثلاً رنگ موی کاملاً زرد، سبز یا سیاه! حتی تصور هر کدوم از این ها، حس خاصی رو در ما ایجاد میکنه. این یعنی رنگ ها خیلی قدرتمند هستند.
البته معنی دیگه ای هم داره: رنگ ها برای بدن های ما، محیط‌های زندگی‌مون و همچنین وسایل مهم‌مون مثل کابینت و دکوراسیون های داخلی فقط برای زیبایی نیستند. مثلا ما رنگ کابینت رو انتخاب نمی‌کنیم تا فقط بقیه بگن چه قشنگ و بروند خونه هاشون بلکه هر رنگ و هر ترکیب رنگی، حس خاصی رو در ما ایجاد می‌کنه.

ترکیب رنگ دکوراسیون داخلی

کابینت‌ساز حرفه ای رو پیدا کن و قیمت بگیر پیدا کن

چرا در انتخاب رنگ انقدر محتاطیم؟

مردم در استفاده از رنگ ها برای دیوارها، کمدها، رنگ کابینت، وسایل و دکورهای خانه، معمولاً محتاط عمل میکنن. واقعاً چرا؟؟ با اینکه مردم بصورت روزمره ای از رنگ های مختلف در لباس ها، کفش ها، غذاها و آرایش ها استفاده می‌کنند اما نوبت به وسایل ماندگار مثل کابینت آشپزخانه یا کمد ها و دکورهای اصلی که میرسه احتیاط قاطی قضیه میشه. برای چی؟؟
پاسخ: وقتی یک خانم در آرایش صورتش رنگ نامناسبی رو انتخاب کنه میتونه اون رو سریع تغییر بده. همینطور در مورد رنگی که برای مو انتخاب کرده میتونه با صرف چند ساعت اضافه اون رو عوض کنه. یا اگر رنگ شالش بهش نیاد میتونه راحت جایگزینش کنه؛ اما «اگر رنگ کابینت یا اتاق خواب یا پذیرایی رو اشتباه کنم چی؟؟؟ اوه خدای من همه مسخرم میکنن! بهم طعنه میزنن!! پس به ریسکش نمی‌ازره، همون رنگ سفید یا کرم رو انتخاب میکنم.»!!! این اتفاقیه که حین تصمبم برای رنگ در منزل میگیریم.

شاید علت اصلیش همین ماندگاری این وسایل برای مدت زیاده.
اما دلیل مهمتری هم داره که در مثال بانویِ بالا، بهش اشاره شد. در واقع دلیل اصلیِ احتیاط ما در انتخاب رنگ ها، شک و تردید ما نسبت به اثر اون رنگ ها است. حس روانیِ ترکیب رنگی که انتخاب کردیم مهمترین چالش ما برای انتخاب یک رنگ خاص برای دیوار یا رنگ کابینت خونه‌مون هست. یعنی چون دانش کاملی از رنگ و ترکیب رنگ ها نداریم، احتیاط می‌کنیم و به سمت انتخاب رنگ های ساده و یا ترکیب رنگ های خیلی متداول پیش میریم.

کابینت آشپزخانه هایگلاس

عکس کابینت

کلیک کنید

حس رنگ ها، اساس انتخاب

واقعا چه رنگی برای دکوراسیون ما مناسبه؟ چه ترکیب رنگی برای کابینت ما خوبه؟ چه رنگی برای اتاق خواب یا کودک؟ چه رنگی برای پذیرایی و چه رنگی برای سقف؟ چه رو می‌پسندیم و هر رنگ و ترکیب رنگ چه حسی به ما میده؟ این مهمه چون رنگ ها وقتی پاشون رو به خانه ما باز می‌کنند حس و حال زندگی ما رو شکل میدن.
پاسخ: جواب ساده شده به این سوال رو میشه اینطور گفت که «هر ترکیب رنگی برای هر محیطی و متناسب با روحی که میخواهید در اون محیط ایجاد بشه میتونه انتخابی خوب یا بد باشه.» پس کافیه بدونین هر رنگ و ترکیب رنگی چه حسی رو ایجاد میکنه و شما برای اون محیط چه حسی رو لازم دارید.

کابینت‌ساز حرفه ای رو پیدا کن و قیمت بگیر پیدا کن

زرد

روشنایی، شادی، احساس خوشبخت بودن. زرد باعث تحرک بیشتر قوای ذهنی میشه.
کاربرد در دکوراسیون: در آشپزخانه ها و اتاق های کار و پذیرایی و راهروها کاربرد داره. برای اتاق خواب در حجم کم توصیه میشه چون باعث نشاط و روشنی و این مانع خواب میشه.

رنگ زرد در دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی منزل با رنگ زرد
نارنجی

جذاب، جلب توجه، محرک، گرم، اجتماعی. نارنجی حس شور و سرزندگی در انسان ایجاد می‌کنه.
کاربرد در دکوراسیون: راهروها، درب های ورود و خروج، پذیرایی و ناهارخوری، رنگ کابینت آشپزخانه. به میزان کم در اتاق های خواب و اتاق کار.
نکته مهم: تاکید می‌کنیم این موارد که به عنوان کاربرد میگیم، خیلی نسبی است. مثلاً یک نفر ممکنه برای اتاق کار و فعالیتش نیاز به تحرک و سرزندگی داشته باشه و دیگری نیاز به آرامش. پس هر فردی کاربرد خودش رو از هر رنگی نیاز داره.

 

نارنجی در دکوراسیون داخلی منزل

کابینت‌ساز حرفه ای رو پیدا کن و قیمت بگیر پیدا کن

قرمز

هیجان، انرژی، غرایز، عشق، هشدار. رنگ قرمز باعث جلب توجه زیاد و ایجاد هیجان در محیط میشه. ضد خواب و بیحالی.
کاربرد در دکوراسیون: راهرو، آشپزخانه، اتاق بازی، تابلوها. با چاشنی احتیاط در فضاهای کار و اتاق خواب چون باعث هیجان میشه و باید یادتون باشه که افزایش ضربان قلب همیشه خوب نیست.

رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی

قرمز در دکوراسیون داخلی منزل

عکس کابینت های گلاس

کابینت مدرن

کلیک کنید

صورتی

حس خوب مادری، آرامش بخش، اطمینان، محبت. رنگ صورتی انسان رو به سمت آرامش سوق میده و لطافت رو در محیط زیاد می‌کنه. حس امنیت و اطمینان رو در بیننده ایجاد می‌کنه و بدبینی رو کاهش می‌ده.
کاربرد در دکوراسیون: استفاده در اتاق کودک، اتاق خواب، حمام و سرویس بهداشتی، محیط‌های دخترانه. رنگ صورتی چندان با اشتها سر سازگاری نداره و برای همین استفاده‌ش در رستوران ها و غذاخوری ها با محدودیت مواجهه.

رنگ صورتی در دکوراسیون داخلی

رنگ ثورتی در دکوراسیون داخلیبنفش

خاص! در طیف های مختلف، احساسات مختلفی ایجاد می‌کنه. مثل گرما یا سرما، عشق، لطافت (در طیف های روشن)، اطمینان (در طیف های مایل به آبی) و غیره
کاربرد در دکوراسیون: حمام و سرویس بهداشتی، اتاق ها و پذیرایی، آشپزخانه. بنفش یکی از رنگ های نادر در طبیعت بحساب میاد و این ویژگی باعث تمایز بنفش میشه. البته این رنگ همونطور که گفتیم طیف های مختلفی داره که کاربردهای متغیری رو براش بوجود میاره.

رنگ بنفش در دکوراسیون داخلی

رنگ بنفش در دکوراسیون داخلی منزل

 

کابینت‌ساز حرفه ای رو پیدا کن و قیمت بگیر پیدا کن

آبی

رنگ آرام و آرامش. فراوانترین رنگ در طبیعت، سرد، پاکی. رنگی که موجب حس آرامش میشه و استرس رو از انسان دور میکنه.
کاربرد در دکوراسیون: کتابخانه ها، اتاق های خواب، اتاق های استراحت، سرویس های بهداشتی، محیط‌های آرام. برای محیط هایی که نیاز به فعالیت دارند با احتیاط مورد انتخاب قرار گیرند. توجه کنید که طیف های رنگی مختلف آبی هم مثل اکثر رنگ‌ها دارای خصوصیات مختلف هستند. آنچه گفته شد بیشتر در مورد آبی ملایم بود.

رنگ آبی در دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی رنگ آبیسبز

حس اطمینان، درمان، آرامش، طبیعت، جوانی و رشد. رنگ سبز آرامش بخش و اطمینان بخشه و باعث میشه حس های مرتبط با بی اعتمادی و ضرر در انسان کاهش پیدا کنه. برای همین رنگ طبیعت گراها، خوراکی های سالم و اتاق های عمل قرار گرفته.
کاربرد در دکوراسیون: در هر جایی میتونین از رنگ سبز استفاده کنید البته میزان و حجمش اهمیت داره مثل اکثر رنگ ها و همینطور طیف سبزی که میخواهید انتخاب کنین. استفاده گسترده از سبز برای محیطهایی که نیاز به تحرک و شتاب دارند رو زیاد توصیه نمی‌کنیم.

رنگ سبز در دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی رنگ سبزقهوه‌ای

رنگ چوب، گرما، از جنس زمین بودن، صمیمیت، متعادل کننده. قهوه ای بخصوص وقتی با رگه های شکل چوب بکار میره حس گرما و زندگی رو ایجاد می‌کنه، البته بدون هیجان و بیشتر با پس‌زمینه ی صمیمیت.
کاربرد در دکوراسیون: اتاق ها، کمدها، رنگ کابینت آشپزخانه، پذیرایی، محیط کار.

رنگ قهوه ای در دکوراسیون داخلی

دکوراسیون رنگ قهوه ای

 

کابینت‌ساز حرفه ای رو پیدا کن و قیمت بگیر پیدا کن

سفید

پاکیزگی، زیبایی، روشنی بخش، اطمینان، صلح. رنگ سفید که از ترکیب همه رنگ‌ ها بوجود میاد نمادی از پاکیزگی و روشناییه که در به همه رنگ ها زیبا است. امروزه کاربرد وسیعی در دکوراسیون خانه و آشپزخانه بخصوص کابینت ها داره. البته سفید به رنگی برای فرار از ریسک هم تبدیل شده. هر وقت نمیدونیم چه رنگی میگیم سفید یا یک طیفی از رنگ سفید!
کاربرد در دکوراسیون: اتاق ها، کمدها، سقف، رنگ کابینت آشپزخانه، سرویس بهداشتی و خیلی جاهای دیگه. رنگ سفید به صورت گسترده ای برای سقف استفاده میشه که یک دلیل مهمش انعکاس و پخش متعادل نور در محیط هست. هیچ رنگی مثل سفید قدرت انعماس نور رو نداره.

رنگ سفید در دکوراسیون داخلی

 

دکوراسیون داخلی سفید

کابینت سفید

کابینت سفید

کلیک کنید

سیاه

پرستیژ، اشرافیت، جاه و شکوه، دلگیری، غم. مشکی رنگ خاصی است که برای بسیاری از افراد به عنوان رنگ شکوه و جبروت معنا میده. البته در دکوراسیون داخلی باید مراقب این موضوع بود که مشکی حس اندوه رو هم با خودش حمل میکنه.
کاربرد در دکوراسیون: برای سطوح وسیع مثل کابینت ها و دیوارها باید محتاطانه از این رنگ استفاده کرد.

رنگ سیاه در دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی رنگ سیاه

 

کابینت وکیوم سفید

زیبایی در تضاد رنگ ها سفید مشکی

کلیک کنید

خاکستری (طوسی)

خنثی بودن، سادگی، آرامش، بی‌نیازی، کسالت. رنگ خاکستری از اون رنگ هایی هست که باعث میشه سایر رنگ ها در محیط خودشون رو جلوه بدهند. حواستون به این نکته باشه که طیف های کمرنگ و پررنگ خاکستری احساسات مختلفی رو ایجاد میکنه.
کاربرد در دکوراسیون: اتاق خواب، رنگ کابینت، عموماً در ترکیب با رنگ های دیگه. البته بستگی زیادی به طیف اون رنگ خاکستری داره. مثلاً رنگ نقره ای یک نوع خاکستری (یا طوسی) محسوب میشه که براقیت زیادی داره و گاهی به تنهایی استفاده گسترده ای هم ازش میشه، یعنی بر روی سطوح گسترده و بزرگ به کار میره.

رنگ طوسی در دکورسیون داخلی

دکوراسیون داخلی طوسی

مدل کابینت سفید

کابینت نقره ای

کلیک کنید
کابینت‌ساز حرفه ای رو پیدا کن و قیمت بگیر پیدا کن

نوشته هر رنگ واقعاً چه حسی دارد؟ معجزه رنگ در دکوراسیون و کابینت اولین بار در سلام ساختمان. پدیدار شد.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *