کمد دیواری و غیر دیواری: مدل‌ها، قیمت های بازار و نکات ساخت کمد

 

باتوجه به اینکه فضای داخلی خانه ها نسبت به گذشته خیلی کوچک شده، کمد های دیواری یکی از ملزومات برای نظم دادن به وسایل خانه هاست. کمد دیواری با مدل های متنوعی که داره، کاربرد های مختلفی مثل کمد دیواری اتاق بچه، کمد دیواری اتاق خواب و … داره.

مدل های مختلف کمد اگر در محل و با طراحی مناسب ساخته شده باشه، میتونه در فراهم کردن یک فضای دلنشین و مرتب در خانه کمک کنه. بعلاوه میتونه فضای خیلی خوبی رو برای قرار دادن وسایل مختلف به خصوص در منازلی که انباری ندارن، فراهم کنه. نظم دادن به خانه مهمترین کاربرد و وظیفه ی کمد دیواریه.

کابینت‌ساز حرفه ای رو پیدا کن و قیمت بگیر پیدا کن

اینجا ما ابتدا ویژگی های یک کمد دیواری مناسب رو بررسی میکنیم و بعد از اون نکاتی در مورد محاسبه ی قیمت، محاسبه ی متراژ و موارد مهم ساخت کمد و انواع مدل های کمد دیواری رو میگیم.

کمد دیواری ام دی اف مشکی

کمد دیواری مناسب چه ویژگی هایی دارد؟

کمد دیواری مناسب باید حتما استحکام خوبی داشته باشه. کمد های دیواری محلی برای قراردادن وسایل مختلفه برای همین باید هنگام ساختش به این مساله توجه کرد که استحکام کافی برای قرار دادن وسایلی حتی با وزن زیاد داشته باشه و بعد از یک مدت کوتاهی نیاز نباشه که دوباره کمد جدیدی ساخته بشه. میتونین برای افزایش استحکام کمد، از چهارچوب فلزی استفاده کنین. چهارچوب فلزی مستحکم تر از چهارچوب ام دی افه و بنابراین تحمل وزن و استقامت بهتری داره.

کابینت ام دی اف جدید

معایب کابینت ام دی اف 

کلیک کنید

کمدهای دیواری مناسب، دارای یراق آلات باکیفیتی هستند. این مساله در کمد های دیواری ریلی بسیار با اهمیت تره. ریل های باکیفیت باعث میشه که بتونین از این مدل از کمد ها با خیال راحت برای مدت زیادی استفاده کنین بعلاوه قبلا هم گفتم که کمد دیواری باید استحکام کافی داشته باشه تا بتونه وسایل با وزن زیاد رو تحمل کنه. بنابراین کیفیت مواد و ابزار آلات انتخابی در اینجا خیلی خیلی اهمیت داره.

کمد های گلاس قهوه ای

کابینت‌ساز حرفه ای رو پیدا کن و قیمت بگیر پیدا کن

کمد باید شامل فضاهای مختلف و قفسه های متعدد باشه تا نیاز به فضای اضافی رو رفع کنه. این مساله برای استفاده از فضای داخلی کمد بسیار مهمه. به صورتی که مثلا اگه کمد شما فاقد طبقه و کشو باشه و فقط یک چارچوب باشه، میتونین ازش به عنوان یه محلی برای آویز لباس ها استفاده کنید اما اگه دارای قفسه ها و کشو های متعدد باشه، میتونین علاوه بر آویز لباس ها، از این قفسه ها برای قرار دادن لباس های غیر آویز و جوراب ها و کیف و کفش هم استفاده کنید.

کمد با درب شیشه ای

اهمیت طرح کمد دیواری

این کمد ها بخش زیادی از دیوار رو به خودشون اختصاص میدن و بنابراین طرحشون میتونه خیلی در دکوراسیون داخلی اهمیت داشته باشه. پس بهتره که طرح اون ها رو با وسواس بیشتری انتخاب کنید. کمد ها امروزه در مدل های مختلف مثل کمد دیواری ریلی، کمد دیواری کشویی، کمد دیواری با قابلیت تخت شدن و … ساخته میشن. کمد دیواری با قابلیت تخت شدن در اتاق خواب های کوچک، بسیار میتونه پرکاربرد و مفید باشه. این نوع از کمد ها باعث صرفه جویی در فضا میشن. اما منظورمون از طرح، خود طراحی روی درب و بدنه ی کمد هاست.

کمد تخت خواب شو

کابینت آشپزخانه هایگلاس

عکس کابینت

کلیک کنید

این طراحی میتونه مدرن و دارای انحنا باشه یا کلاسیک باشه. میتونه در سبک های مختلف طراحی دکوراسیون داخلی مثل روستیک، مینیمالیسم، ایرانی و … کار بشه. این کاملا بستگی به سلیقه و انتخاب شما داره. اما مهم اینه که طرح مورد علاقه ی خودتون رو پیدا کنید و از نجار بخواهید تا براتون اجرا کنه. درضمن لازمه از طرح مورد علاقه خودتون یک نمای کلی در ذهن داشته باشید تا بتونین به نجار بگین و اون هم مطابق میل شما اجرا کنه. البته مساله ی بااهمیت دیگه اینه که این انتخاب طرح مطابق با طرح و نوع اتاقتون باشه که از این جهت هماهنگی داشته باشه.

همچنین انتخاب رنگ کمد دیواری خیلی بستگی به سلیقه ی افراد داره. البته به طورکلی در اتاق های کوچک از رنگ بندی های روشن برای کمد دیواری استفاده میشه تا فضا از اون چیزی که هست کوچکتر به نیاد. حواستون به انتخاب رنگ باشه تا ترکیبی از رنگ ها یا رنگی رو انتخاب کنید که پس از مدتی دلتونو نزنه و ازش خسته نشین و همیشه براتون جذابیت داشته باشه.

کابینت‌ساز حرفه ای رو پیدا کن و قیمت بگیر پیدا کن

کمد لباس جادار

انواع مدل های کمد دیواری

یکی از متریال های پرکاربرد در ساخت کمد، همانند کابینت، ام دی اف است. البته کمد های هایگلاس و فلزی و چوبی هم کاربرد دارن اما به دلیل مزایای ام دی اف، این متریال خیلی کاربرد گسترده ای در ساخت کمد ها داره. مدل های کمد دیواری رو میتونیم از جهت های مختلف دسته بندی کنیم. دسته بندی اول از نظر جنس بدنه است. کمد های دیواری از نظر جنس بدنه میتونن به شکل های زیر باشن:

۱- کمد دیواری با بدنه ی لترون

۲- کمد دیواری با بدنه ی لترون و درب های ام دی اف

۳- کمد دیواری ام دی اف (MDF)

۴- کمد دیواری های گلاس

5-کمد دیواری با بدنه ی فلزی و درب ام دی اف

کمد دیواری چوبیساخت کمد دیواری

ساخت یک کمد دیواری مراحل متفاوت و متعددی داره. اول از همه بازدید نجار و تعیین متراژ صورت گرفته و طرح مورد نظرتونو انتخاب میکنین و باتوجه به این موارد، نجار به شما قیمت میده. انتخاب طرح میتونه از مدل های آماده باشه یا اینکه یه طرح کاملا خلاقانه باشه. بعد از اون مراحل ساخت کمد دیواری شروع شده و برش کاری قطعه ها و رنگ آمیزی و پیاده کردن طرح مورد نظر شما روی متریالی که انتخاب کردید(چوب، ممبران، ام دی اف، هایگلاس و …) انجام میشه. البته شما خیلی از مواقع ممکنه باتوجه به کاربردی که درنظر دارید، از نمونه های پیش ساخته استفاده کنید. در نهایت هم نصب کمد دیواری توی محل مناسب انجام میشه.

کابینت‌ساز حرفه ای رو پیدا کن و قیمت بگیر پیدا کن

کمد دیواری ام دی اف

محاسبه ی متراژ کمد دیواری

یه نکته در مورد روش محاسبه ی متراژ کمد بگم خدمتتون که باید طول دیواری که کمد قراره روی اون نصب بشه در ارتفاعش ضرب بشه تا مساحت کمد مشخص بشه. البته قسمتی در بالای کمد ممکنه وجود داشته باشه که برای قرار دادن وسایل متفرقه به کار بره. نجارها برای ساخت این بخش هزینه ی جدایی درنظر میگیرن.

قیمت کمد دیواری

کمد با توجه به طرح و امکاناتی وکیفیت یراق آلاتی که داره میتونه دارای قیمت های متفاوتی باشه. جنس کمد مهمترین عامل برای تعیین قیمتشه. برای مثال کمد تمام چوب قیمت خیلی بیشتری از کمد ام دی اف یا های گلاس داره. بعد از اون کیفیت ریل ها و یراق آلات و همچنین طرح کمد خیلی در قیمت گزاری موثر هستند. برای مثال اگه کمد شما دارای کشوی اضافه باشه یا دارای دراور باشه برای اجرای اون هزینه ی جداگانه ای دریافت میشه. البته برای تعیین قیمت نباید انصاف نجار رو هم دست کم گرفت. سودی که نجار از شما بابت ساخت کمد دیواری میگیره باید معقول باشه. برای قیمت گرفتن از نجار باید حواستون باشه که به شیوه ی صحیحی قیمت بگیرین. شما نباید قیمت متری بگیرین و باید پس از بازدید نجار از اون بخواهید تا قیمت نهایی رو باتوجه به طرح شما محاسبه کرده بهتون بگن. درمورد قیمت و شیوه های قیمت گذاری و قیمت گرفتن میتونین به مطلب «چگونگی برآورد قیمت کابینت آشپزخانه و عقد قرارداد» مراجعه کنین.

کابینت آشپزخانه هایگلاس

عکس کابینت

کلیک کنید

کمد ام دی اف رنگ آبیانواع درب کمد

یکی از جاهایی که در کمد ها خیلی به چشم میاد، درب کمد هاست. به همین جهت طراحی درب کمد اهمیت خیلی زیادی داره و میتوتیم انواع مختلف کمد از جهت مدل درب روهم بررسی کنیم.

کابینت‌ساز حرفه ای رو پیدا کن و قیمت بگیر پیدا کن

رایج ترین و متنوع ترین مدل برای درب کمد، درب های ام دی افه. این درب ها اگه ریلی باشن، میتونن راحت تر مورد استفاده قرار بگیرن و درضمن فضای کمتری روهم اشغال کنن.شما میتونین از درب های ام دی اف با طرح ها و مدل های مختلف برای کمد اتاقتون استفاده کنین و حتی روی اون تزیینات مختلفی مثل آینه کاری روهم به کار ببرید.

یکی دیگه از خلاقیت هایی که میتونین داشته باشید، اینه از تعدادی درب کوچک که حالت آکاردئونی داشته و قابلیت باز و بسته شدن رو داره استفاده کنین. این خلاقیت ها میتونه به چشم نواز شدن فضای خانه ی شما کمک کنه.

استفاده از شیشه در درب کمد

استفاده از درب های شیشه ای میتونه به روشنایی اتاق شما بسیار کمک کنه. البته این کار یک مقدار ریسک داره چون فضای داخل کمد خصوصیه و با این مدل از درب ها، مقداری از حریم خصوصیش نقض میشه. اما اگه مطمئنین که داخل کمد همیشه مرتبه و درضمن به نظرتون کمدتون جزء قسمت های خصوصی اتاقتون نیست، میتونین از این درب ها استفاده کنین. البته برای رفع این مشکلاتی که گفتم، میتونین از شیشه های مات یا رفلکتیو برای درب کمد استفاده کنین که در کنار حفظ حریم خصوصی، از مزایا و زیبایی های درب شیشه ای هم بهره­مند بشین. این متریال بیشتر در طراحی کمد های مدرن به کار میره و در طراحی کلاسیک بیشتر از طرح چوب برای درب ها استفاده میشه.

درب آیینه ای کمد لباس

یکی دیگه از انواع درب ها، درب آینه ای است. این طرح باعث میشه اتاق شما بزرگتر و روشن تر باشه و علاوه بر طراحی های مدرن، در طراحی کلاسیک هم گاهی از این درب ها استفاده میشه. میتونه در طراحی کلاسیک، به صورت تلفیقی از چوب و آینه یا آینه به تنهایی به کار بره. استفاده از آینه به علت بزرگتر نشون دادن اتاق، گزینه ی مناسبی برای استفاده در اتاق های کوچکه. البته میشه در راهروهای باریک هم از این روش برای بزرگتر جلوه کردن راهرو استفاده کرد.

کابینت‌ساز حرفه ای رو پیدا کن و قیمت بگیر پیدا کن

ترکیب آینه وکمد

عکس کابینت ممبران

انواع کابینت آشپزخانه

کلیک کنید

نوشته کمد دیواری و غیر دیواری: مدل‌ها، قیمت های بازار و نکات ساخت کمد اولین بار در سلام ساختمان. پدیدار شد.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *